Enchanted: همه چیز در یک جا

۱۳۸۷-۰۲-۱۱

سلام
چند وقتی بود که می خواستم نقد فیلم Enchanted محصول 2007 دیزنی را بنویسم ولی وقت نمی کردم که امروز بالاخره این فرصت بدست آمد و نقد ( البته اگه بشه اسمشو گذاشت نقد ) این فیلم را نوشتم.
قبل از هر چیز باید بگویم که اگر بخواهیم فیلم Enchanted را در یک جمله خلاصه کنیم ، باید بگوییم تاریخچه ی پریان دیزنی !
این فیلم که در آن بازیگرانی چون اِیمی آدامز Amy adams و جیمز مارسدن James Marsden بازی می کنند سیر تکامل پرنسس های دیزنی را نمایش کشیده و آنرا مزین به موسیقی آهنگ ساز خبره ای به نام آلان منکن کرده، همان آهنگساز حرفه ای که آهنگسازی بیشتر کارهای دیزنی مثل پری دریایی ، دیو و دلبر ، هرکول و... را بر عهده داشته، کرده است .
این فیلم تم همیشگی داستان های پریان دیزنی را دارد با همان فضا و همان نوع شخصیت ها با این تفاوت که از دقیقه ی 10 به بعد شخصیت اصلی این فیلم ( جِزِل ) از حالت انیمیشن در می آید و به دنیای واقعی منتقل می شود!

داستان فیلم از اینجا شروع می شود که جزل ، دختری که در یک خانه در درخت زندگی می کند و دوستان فراوانی دارد ( از نوع حیوان ) به دنبال یک پرنس و بوسه ی عشق حقیقی (True loves kiss) می گردد که ناگهان غولی به وی حمله می کند و او شانسکی توسط یک پرنس نجات داده می شود و پس از آن هم تصمیم می گیرند فردایش با هم ازدواج کنند !
در روز عروسی ، مادر خوانده ی پرنس از ترس از دست رفتن تاجش خودش را به شکل یک پیره زن دراورده و به جزل به عنوان هدیه ی ازدواج یک آبشار آرزو ها می دهد و به او می گوید که جلوی آن یک آرزو کند و وقتی که جزل آرزو می کند مادر ناتنی او را به داخل آبشار می اندازد که به دنیای ما ها ختم می شود. جزل در این دنیا، شلوغی و خشونت زیادی را می بیند و به دنبال کسی است که به او کمک کند که ناگهان یا مردی و دخترش آشنا می شود و مسیر زندگی اش کلا عوض می شود و ...

قشنگی این فیلم بیشتر بخاطر نکات ریزش است تا بخاطر داستان اصلی ، در این فیلم همانطور که گفتم دیزنی سعی کرده که یادی از انیمیشن های قدیمی اش بکند و بر آنها مروری کرده باشد مثلا در قسمتی از فیلم جودی بنسون دوست داشتنی ( همان گوینده ی شخصیت آریل در پری دریایی 1،2و3 ) ایفای نقش می کند یا حتی در جایی از فیلم که جزل به دفتر روبرت می رود ، پس زمینه ی آهنگ؛ همان آهنگpart of your world مشهور پری دریایی است و ...
علاوه بر این ها تیتراژ آخری این فیلم هم به طور علنی به همه ی انیمیشن های پریان دیزنی سری می زند ، و تکه های معروف آنها را نشان می دهد. مثلا کالسکه ی سیندرلا و یا آریل ، پری دریایی کوچولو.
همانطور که گفتم بیشتر از همه ، چیزی که در این فیلم به چشم می خورد یاداوی کارهای قبلی دیزنی است. از سیب سمی سفید برفی تا اژدهای زیبای خفته ، همه یاداور شاهکار های قبلی دیزنی است.
اگر شما در سایت IMDB اسم Enchanted را سرچ کنید و به صفحه ی این فیلم بروید ، در گالری عکس آن می توانید این شباهت ها را ببینید زیرا IMDB در اقدامی تمامی صحنه های اصلی فیلم را با صحنه های کارتون های مربوط مقایسه کرده .

این فیلم همانطور که گفتم از موسیقی زیبایی هم برخوردار است که این موضوع را از ابتدای فیلم یعنی با ترانه ی بوسه ی عشق حقیقی(درست ترجمه کردم ؟ True loves kiss) می فهمیم. ترانه ی بعدی ترانه ی Happy working song است که نامزد اسکار بهترین آهنگ هم شد و از تم زیبا و شادی برخوردار است .
سومین آهنگ زیبای فیلم که آن هم نامزد بهترین تک آهنگ اسکار شد و به نظر خودم جایزه ی اسکار حق این آهنگ بود ، Thats how you know ... است که واقعا شاهکاریست در حد ترانه هایUnder the sea ، Whole new world و ... ( واقعا کم کم دارم به این نتیجه می رسم که این آلان منکن یک نابغه هستش )

دیگر آهنگ های این فیلم/انیمیشن هم "So close" ، Ever ever after" و "Enchanted suite" است که همه ی آنها از زیبایی خاصی برخوردار هستند .
این فیلم علاوه بر نکات ریزی که درباره ی انیمیشن های قبلی دیزنی دارد نکات جالب دیگری هم دارد مثل یکی از نکات جالب این است که در قسمتی که پرنس ادوارد در حال راندن اتوبوس است ، در پشت زمینه ، پوستر بزرگی از اجرای موزیکال "Wicked" قرار دارد که در آن بازیگر نقش نانسی بازی کرده و استفن شوارتس (آهنگساز و شاعر فیلم ) نیز موسیقی آنرا ساخته است.
البته چند سوتی هم در فیلم وجود دارد که یکی از آنها این است که در قسمتی که جزل در دنیای پریان در لباس عروس است گوشواره ندارد ولی وقتی وارد دنیای واقعی می شود دارد! و ...
البته به دلیل اینکه اگر بخواهم همه ی این نکات را ذکر کنم پست خیلی طولانی می شود ، نکات جالب این فیلم را یک پست جداگانه می نویسم
نکته ی دیگر به فکرم نمی رسد که اضافه کنم ... فقط اگر این فیلم/انیمیشن را ندیده اید توصیه می کند حتما ببینید زیرا این فیلم در iTunes امتیاز 4.5 از 5 و در IMDb هم امتیاز 7.7 از 10 گرفته است و به نظر من واقعا ارزش یکبار دیدن را دارد . ( البته من خودم تا بحال 3 بار آنرا دیده ام )
خب امیدوارم خوشتون اومده باشه
فعلا تا مطلب تکمیلی این نقد را بگزارم خداحافظ

پی نوشت : جونم بالا اومد تا این مطلب را نوشتم :دی
منابع :
سایت رسمی فیلم
IMDb
youtube
اطلاعاتی از خودم

4 نظرات:

kheyli ali bood
afarin...

kheyli ali bood

جالب بود، سایتتون خوندنی و دیدنیه، ادامه بدید حتما، ضمنا مان به تجربه میدونم که این سیستم کنترل پیامها باعث میشه که خیلیها قید پیام گذاشتن را بزنند. اگر براتون مهم و حیاتی نیست برش دارید، ارتباط قوی تری با خواننده های وبلاگتون پیدا میکنید.

اگر تو ایننتدو 3بار دیدی من 30بار دیدم!و بنظرم باحال ترین فیلم دنیاست

طراحی شده توسط Qwilm!. ترجمه شده به زبان فارسی مجتبی ستوده